Sähköjärjestöjen golfmestaruudet ratkaistiin viime vuoden tapaan Gumböle Golfin kentällä perjantaina 9.6.2017. Kilpailumuotona oli perinteen mukaisesti tasoituksellinen pistebogey joka pelattiin henkilökohtaisena sekä joukkuekilpailuna 2-henkisin joukkuein. Joukkuekilpailun ikuisesti kiertävänä kiertopalkintona on Juha Sähkö Oy:n lahjoittama Ilja Westin kookas pronssilautanen, josta kisattiin ensimmäisen kerran vuonna 1995. Lisäksi palkittiin parhaan scr-tuloksen tehnyt pelaaja. Mukana kisassa oli 33 pelaajaa. Kisa saatiin pelata hienossa aurinkoisessa säässä.

Henkilökohtaisen pistebogey -kilpailun voiton vei Matti Sakara 38 pisteen tuloksella, toiseksi tuli Jarkko Björn 35 pisteellä ja kolmantena oli Markku Kääriäinen samoin 35 pisteellä järjestyksen määräytyessä henkilökohtaisten tasoitusten perusteella. Joukkuekilpailussa Matti Sakaran ja Jorma Töyrin joukkue "Erikoisgolffarit" uusi viimevuotisen voitonsa 72 pisteellä, toisena oli Antero Ekströmin ja Jarkko Björnin joukkue Esbecon Team (65 p) ja kolmantena Martti Karjalaisen ja Veijo Keskisen joukkue Team Pickala (59 p). Parhaan scr-pelaajan palkinnon vei Jarkko Björn selkeästi tuloksella 73 lyöntiä.

Erikoiskilpailuista lähimmäs lippua kisan voitti Hannu Isoniemi (tulos 1,48 m) ja pisin drive -kisan voitti Jarkko Björn.

Parhaimmat kiitokset kilpailun onnistuneesta läpiviennistä Gumböle Golfin henkilökunnalle, kilpailun osanottajille sekä palkinnot lahjoittaneelle Sähköinsinööriliitolle.

Matti Puurunen

Henkilökohtainen kilpailu (pb)

    Seura Slope  Tulos  
1 Sakara Matti VG 16  38  
2 Björn Jarkko StLG 2 35  
3 Kääräinen Markku ERG 15 35  
4 Töyri Jorma VG 11 34  
5 Anttila Pentti KGV 13 34  
6 Koskinen Launo GG 29 32  
7 Keskinen Veijo PGC 18 31  
8 Ekström Antero HSGC 10 30  
9 Sahi Pertti GT

13

30  
10 Sarnola Seppo VGC 14 30  
11 Theman Torbjörn StLG 17 30  
12 Karjalainen Jarmo EGS 13 29  
13 Maijala Eero GT 20 29  
14 Tonttila Jyrki HiGM 5 28  
15 Ahola Kari StLG 7 28  
16 Karjalainen Martti PGC 15 28  
17 Kaasalainen Mikko SHG 23 28  
18 Vahteristo Reijo ERG 20 27  
19 Sääski Veli-Matti ERG 28 27  
20 Paukkunen Jorma LG 13 26  
21 Santaniemi Heikki PGC 19 26  
22 Peltola Matti Master 20 26  
23 Tuomi Markku ERG 22 26  
24 Myllymäki Markku StLG 12 25  
25 Lehikoinen Kalevi LoG 10 24  
26 Järvinen Raimo PuulaG 17 23  
27 Ala-Risku Erkki Master 23 23  
28 Tammi Erkki VGC 30 23  
29 Polo Juhani NGK 13 22  
30 Isoniemi Hannu VGC 15 21  
31 Puurunen Matti GT 15 21  
32 Pitkämö Pekka JGS 11 18  
33 Nohrström Seppo GT 24 16  

 

Henkilökohtainen kilpailu scr

  Pelaaja Seura Out In  Tulos
1 Björn Jarkko StLG 38 35 73
2 Töyri Jorma  VG 38  45 83
3 Sakara Matti VG 44 40 84
4 Tonttila Jyrki HiGM 42 42 84
5 Anttila Pentti KGV 40 45 85
6 Ekström Antero HSGC 42 44 86
7 Ahola Kari StLG 40 46 86
8 Sarnola Seppo VGC 43 47 90
9 Karjalainen Jarmo EGS 42 48 90
10 Sahi Pertti GT 47 44 91
11 Karjalainen Martti PGC 48 45 93
12 Lehikoinen Kalevi LoG 46 47 93
13 Keskinen Veijo PGC 50 44 94
14 Maijala Eero GT 45 52 97
15 Myllymäki Markku StLG 48 50 98
16 Polo Juhani NGK 52 47 99
17 Vahteristo Reijo ERG 48 52 100
18 Isoniemi Hannu VGC 51 50 101
19 Peltola Matti Master 50 52 102
20 Puurunen Matti GT 50 53 103
21 Järvinen Raimo PuulaG 57 47 104
22 Koskinen Launo GG 52 52 104
23 Sääski Veli-Matti ERG 56 53 109
24 Tammi Erkki VGC 61 54 115
25 Nohrström Seppo GT 60 56 116

 

Joukkuetulokset

Erikoisgolffarit  
  Matti Sakara, Jorma Töyri 72 
2 Esbecon Team  
  Antero Ekström, Jarkko Björn 65
3 Team Pickala  
  Martti Karjalainen, Veijo Keskinen 59
4 Helen - Nikkarit  
  Jarmo Karjalainen, Eero Maijala 58
5 Kaasalainen - Theman  
  Mikko Kassalainen, Torbjörn Theman 58
6 Tele Engineering  
  Seppo Sarnola, Reijo Vahteristo 57
7 Anttila - Tammi  
  Pentti Anttila, Erkki Tammi 57
8 Verkkoveijarit  
  Erkki Ala-Risku, Launo Koskinen 55
9 KAMA  
  Kari Ahola, Markku Myllymäki 53
10 Heikkovirtainsinöörit  
  Martti Peltola, Heikki Santaniemi 52
11 VEG  
  Matti Puuruen, Pertti Sahi 51
12 Naseva -38  
  Markku Kääriäinen, Seppo Nohrström 51
13 Tele-Elmot  
  Kalevi Lehikoinen, Jorma Paukkunen 50
14 Järvinen - Tuomi  
  Raimo Järvinen, Markku Tuomi 49
15 Empower  
  Pekka Pitkänen, Veli-Matti Sääski 45
16 I-210/89  
  Hannu Isoniemi, Juhani Polo 43
17 Tukkurit  
  Jyrki Tonttila, Timo Skog 28

 

P6094704 P6094709

Ensimmäisessä ryhmässä starttasivat 
Mikko Kaasalainen, Veli-Matti Sääski ja
Pekka Pitkämö.

Joukkuekilpailun 
voittajat Matti Sakara
ja Jorma Töyri palkintoineen.