Akkujen suosio kasvaa kotitalouksien aurinkopaneelien rinnalla
Akkujen suosio kasvaa kotitalouksien aurinkopaneelien rinnalla
23.5.2025
Sähkönjakeluyhtiö Carunan verkkoalueella on yli 32 000 aurinkosähkön pientuottajaa, jotka tuottavat aurinkosähköä eniten Espoossa, Salossa ja Lohjalla. Sähkövarastojen määrä on noussut huomattavasti viimeisen puolen vuoden aikana: vuonna 2025 joka seitsemäs aurinkopaneelijärjestelmä hankittiin akun kanssa.
Carunan verkkoalueilla aurinkopaneelit ovat yleistyneet merkittävästi. Jo useammassa kuin joka kymmenessä omakotitalossa on paneelit, ja Kaarinassa lähes joka viidennessä omakoti- ja rivitalossa. Vuonna 2024 asennettiin 4 000 uutta alle yhden megawatin aurinkosähköjärjestelmää, joiden yhteisteho on 46,6 MW. Eniten paneeleita asennettiin toukokuussa.
- Sähkövarastot täydentävät kotitalouksien aurinkosähköjärjestelmiä. Aurinkopaneelien yhteyteen asennetut sähkövarastot mahdollistavat pientuotannon optimoinnin: ylimääräinen aurinkosähkö varastoidaan käyttöön myöhemmälle ajalle, jolloin verkosta ostettavan sähkön tarve ja sähkön kustannukset vähenevät. Lisäksi sähkövarasto voi toimia varavoimana sähkökatkon aikana sekä osallistua reservimarkkinoille, sanoo Carunan asiakkuusjohtaja Kosti Rautiainen.
Eniten sähkövarastoja hankittiin Espoossa, Salossa ja Kaarinassa. Akkujen koko vaihtelee, mutta yleensä normaalin kotitalousakun teho on noin 11 kW.
Carunan alueen aurinkovoimaisimmat kunnat kotitalouksien alle yhden megawatin aurinkosähköjärjestelmissä ja aurinkovoimaloiden yhteenlaskettu nimellisteho.
- Espoo (40,5 MW)
- Salo (20,6 MW)
- Lohja (13,7 MW)
- Kaarina (13,5 MW)
- Kirkkonummi (11,9 MW)
- Tuusula (11,1 MW)
- Vihti (11,1 MW)
- Hyvinkää (10,1 MW)
- Parainen (9,6 MW)
- Lieto (9,1 MW)
Aurinkopaneelit ovat suosituimpia omakotitaloissa ja maataloudessa, mutta niitä hankitaan yhä enemmän myös muihin rakennuksiin, kuten kerrostaloihin. Tällä hetkellä Carunan alueen kerrostaloista joka 20. on aurinkopaneelit.
Carunan datan mukaan kotitalouksien hankkimien akkujen asentaminen lisäsi liittymien huipputehoa merkittävästi: huipputehon kasvu oli 32 %. Carunan tämänhetkisen arvion mukaan kotitalousakkujen määrän odotetaan kasvavan noin 44 % vuoteen 2027 mennessä.
Uutiset
Rovaniemen vakavan sähkötapaturman takana vaarallinen mittaustapa
Eaton toimittaa litiumakuilla varustetut UPS-järjestelmät Onnisen uuteen logistiikkakeskukseen
Viranomaisten ja asiantuntijoiden harvinainen yhteistiedote: Omista akkuviritelmistä jo useampi tulipalo – ”Vakuutuskorvaus voi jäädä saamatta”
Jenni Ahtiaisen kuulolaitekorut esillä Lontoossa
Kurikkaan 47 miljoonan euron nesteytetyn biometaanin