Antero Lindström Hausmaticin toimitusjohtajaksi
Antero Lindström Hausmaticin toimitusjohtajaksi
19.12.2024
QMG-talotekniikkakonserniin kuuluvan automaatioyritys Hausmaticin toimitusjohtajaksi on nimitetty 1.1.2025 alkaen sähköinsinööri Antero Lindström. Yrityksen perustaja Harri Havurinne siirtyy tukemaan uutta johtajaa ja jatkaa yrityksen palveluksessa. Yritys on erikoistunut rakennusautomaatiojärjestelmiin Uudellamaalla.
Antero Lindström tuli taloon automaatioratkaisujen projektipäälliköksi syksyllä 2023. Aiemmin hän on työskennellyt kymmenisen vuotta automaatioratkaisujen parissa Eletalla ja Constilla. Uudessa roolissaan Lindström aikoo jatkaa tarjouslaskentaa sekä asiakkuuksien ja kumppanuuksien kehittämistä.
Yli 20 vuotta Hausmaticia luotsannut Harri Havurinne jää yritykseen mahdollistamaan saumattoman kapulanvaihdon. Nimitys on esimerkki huolellisesta seuraajasuunnittelusta.
Keravalainen Hausmatic työllistää 13 automaatioalan ammattilaista ja sen liikevaihto oli viime tilikaudella 2,9 miljoonaa euroa. Yrityksen leipälajia ovat uudis- ja saneerauskohteiden automaatio-ohjelmointi ja asennus niin asunto- ja toimitilarakentamisessa Uudellamaalla. Hidastunut uudisasuntomarkkina ei ole Lindströmin mukaan vaikuttanut Hausmaticin toimintaan.

Antero Lindström (vas.) ja Harri Havurinne.
Uutiset
230 000 mittalaitetta takaamaan sähkön toimituslaatua
DNA:n hankkimasta sähköstä jopa 80 prosenttia Iin tuulivoimapuistosta
Tukes selvittää pihasaunapakettien turvallisuutta valvontahankkeessa
Åland Post hankki Ahvenanmaan ensimmäiset kaasukuorma-autot
Hansabille enemmistöosuus suomalaisesta C2 SmartLightista