Botnia Industrial Day katsoi tulevaisuuteen
Botnia Industrial Day katsoi tulevaisuuteen
11.9.2025
Uusi teollisuustapahtuma Botnia Industrial Day (BID) sai innostuneen vastaanoton Vaasassa. Tapahtuma keräsi viitisensataa teollisuuden ammattilaista yhteen kuulemaan tulevaisuuden näkymiä ja menestystarinoita. BID on raikas ja ajankohtainen lisä teollisuustapahtumien kenttään – katse vahvasti tulevaisuudessa.
Tapahtuman avauspuheenvuorossa kansanedustaja Janne Jukkola korosti Vaasan ja länsirannikon merkitystä Suomen talouskasvulle. Tällä hetkellä käynnissä on yli 20 miljardin euron arvoisia teollisuuden suurinvestointeja, joiden toteutuminen edellyttää myös valtion tukea ja joiden onnistuminen on koko EU:n etu.
Teollisuusneuvos Maija Lönnqvist Työ- ja elinkeinoministeriöstä avasi puheenvuorossaan, miten ja miksi valtio tukee TKI-toimintaa. Tavoitteena on nostaa TKI-menot neljään prosenttiin BKT:sta vuoteen 2030 mennessä.
- Valtio investoi merkittävästi TKI-toimintaan, koska näkee, että sillä voidaan edistää tuottavuuskasvua, hakea ratkaisuja globaaleihin haasteisiin ja vahvistaa resilienssiä tämän päivän geopoliittisessa tilanteessa, Lönnqvist sanoi.
Lönnqvist muistutti, että valtion rahoituksen lisäksi tarvitaan myös yritysten panostusta.
Teollisuuden suurprojekteja esiteltiin Pohjanmaan Kauppakamarin toimitusjohtaja Paula Erkkilän johdolla. Erkkilä kannusti yrityksiä verkostoitumaan, osallistumaan keskusteluun sekä tutustumaan meneillään oleviin suurprojekteihin ja yhteistyömahdollisuuksiin.
Esillä olivat muun muassa jo käynnistyneet Hitachi Energy Park ja Wärtsilän Sustainable Technology Hub. Lisäksi Arctial tekee esiselvitystä vähähiilisen alumiinin tuotantolaitoksesta, jonka suunnittelu etenee vuoden loppuun mennessä.
Botnia Industrial Day järjestetään vuosittain, ja seuraavan kerran tapaamme teollisuuden ajankohtaisten ratkaisujen ja aiheiden parissa 8.9.2026 Vaasassa.

Pohjanmaan kauppakamarin Paula Erkkilän luotsaamassa suurteollisuusinfossa olivat mukana Jöran Sopo, Arctial, Vesa Riihimäki, Wärtsilä ja Matti Vaattovaara, Hitachi Energy Park. (Kuva: Jukka Vähälummukka)
Uutiset
Energiansäästöviikolla kehotetaan oman energian hallintaan
Varsinais-Suomen sähköverkon kapasiteettihaasteet on ratkaistava
Helvar ostaa pitkäaikaisen puolalaisen kumppaninsa valaistuksenohjausliiketoiminnan
Kempower avaa uuden tutkimusyksikön LUT-yliopiston kampukselle
Sähköalan tulevaisuuden ratkaisut luodaan yhdessä