Datakeskusten rakentaminen piristää rakennusalaa
Datakeskusten rakentaminen piristää rakennusalaa
11.9.2025
Rakennuskonevuokraamo Cramo on mukana monella datakeskustyömaalla, joissa sillä on oma projektitoimipiste. Datakeskukset ovat sekä Cramolle sekä sen emoyhtiölle Boels Rentalille merkittävä liiketoiminta-alue.
Datakeskusten rakentaminen on tuonut piristysruiskeen rakennusalalle, kun muu rakentaminen on ollut taantumassa. Urakat ovat miljardiluokan projekteja, joten niiden paikallinen työllistämisvaikutus on merkittävä. Parhaillaan Cramo on mukana muun muassa Haminan, Kouvolan ja Vihdin rakennushankkeiden työmailla. Haminassa Cramon toimipiste on ollut jo 15 vuoden ajan.
- Datakeskusten rakentaminen on yhtä aikaa kansainvälistä ja paikallista toimintaa. Tilaajat ovat globaaleja suuryrityksiä, ja tarjouskilpailuihin osallistuminen vaatii meillä konsernitason osaamista ja yhteistyötä. Emoyhtiöllämme Boels Rentalilla onkin oma datakeskuksiin erikoistunut myyntitiimi. Isot hankkeet työllistävät paikallisesti ja olemme myös Cramolla rekrytoineet lisää väkeä datakeskustyömaiden projektitiimeihimme, myyntijohtaja Mikko Tervakangas kertoo.
Esimerkiksi Haminassa datakeskustyömaalla on työskennellyt 40 cramolaista, ja lisäksi hallinnollisia tehtäviä on hoitanut 6 työntekijää. Kaikilla datakeskustyömailla työskentelee kymmeniä työntekijöitä Cramon omissa projektitoimipisteissä.

Cramo on mukana rakentamassa mm. Haminan, Kouvolan ja Vihdin datakeskuksia.
Uutiset
Energiansäästöviikolla kehotetaan oman energian hallintaan
Varsinais-Suomen sähköverkon kapasiteettihaasteet on ratkaistava
Helvar ostaa pitkäaikaisen puolalaisen kumppaninsa valaistuksenohjausliiketoiminnan
Kempower avaa uuden tutkimusyksikön LUT-yliopiston kampukselle
Sähköalan tulevaisuuden ratkaisut luodaan yhdessä