Jätevedestä lämpöä kaukolämpöverkkoon 2 000 omakotitalon kulutuksen verran
22.4.2025
Seinäjoelle rakentuu tämän vuoden aikana jätevettä hyödyntävä lämmöntalteenottojärjestelmä, josta saadaan kaukolämpöverkkoon lämpöenergiaa noin 2 000 omakotitalon vuosikulutuksen verran. Järjestelmä on yksi Suomen ensimmäisistä ammoniakkia kylmäaineena käyttävistä, jätevettä hyödyntävistä lämmöntalteenottoratkaisusta. Sen suunnittelusta ja toteutuksesta vastaa Caverion teollisuuskylmä.
- Kolmasosa kotitalouksista syntyvästä jätevedestä on lämmintä käyttövettä, eli energiaa valuu siis viemäreihin. Otamme hyödyn irti puhdistetusta jätevedestä, ja tämä on turvallinen ja ympäristölle edullinen tapa tuottaa lämpöenergiaa kaukolämpöverkkoon. Euroopassa ammoniakkia kylmäaineena hyödyntävästä menetelmästä on saatu erittäin hyviä kokemuksia viimeisen kymmenen vuoden aikana, ja on hienoa, että nyt Caverionin kanssa saamme tämän ratkaisun Seinäjoelle, sanoo Pasi SaloSeinäjoen Voimalta.
Caverion toteuttaa lämmöntalteenottojärjestelmän jätevedenpuhdistamon yhteyteen. Puhdistetulle vedelle rakennetaan tuhannen kuution allas. Lämpöpumpuissa hyödynnetään kylmäaineena ammoniakkia, joka on luonnollinen, energiatehokas ja ympäristöystävällinen kylmäaine. Lämpöpumput tuottavat noin 4,9 MW:ia 90-asteista vettä kaukolämpöverkkoon. Lämpöpumppujen valmistaja on tanskalainen Sabroe, jonka tuotteiden käytöstä Caverion teollisuuskylmällä on jo pitkä kokemus.
Uutiset
Rovaniemen vakavan sähkötapaturman takana vaarallinen mittaustapa
Eaton toimittaa litiumakuilla varustetut UPS-järjestelmät Onnisen uuteen logistiikkakeskukseen
Viranomaisten ja asiantuntijoiden harvinainen yhteistiedote: Omista akkuviritelmistä jo useampi tulipalo – ”Vakuutuskorvaus voi jäädä saamatta”
Jenni Ahtiaisen kuulolaitekorut esillä Lontoossa
Kurikkaan 47 miljoonan euron nesteytetyn biometaanin