Korkia ja BIWO Renewables yhdessä aurinkovoimaa kehittämään
2.1.2024
Kasainvälinen uusiutuvan energian sijoittaja Korkia sekä BIWO Renewables, Etelä-Amerikassa ja Euroopassa toimiva uusiutuvan energian hankekehittäjä, ovat aloittaneet yhteistyön kehittääkseen yhteensä 1 GW aurinkosähkökapasiteettia Italiassa.
Korkialla ja BIWO Renewablesilla on suunnitteilla useita hankkeita eri puolille Italiaa. Maahan asennettavien aurinkosähkövoimaloiden lisäksi suunnitteilla on maanviljelyn ja aurinkoenergian tuotannon yhdistäviä, niin kutsuttuja agri PV-hankkeita. Yhteistyön puitteissa aiotaan toteuttaa myös erillisiä akkuhankkeita, koska niillä saadaan lisättyä paikallisten verkkojen luotettavuutta.
Ensimmäisten hankkeiden odotetaan olevan valmiita rakennattaviksi jo vuoden 2024 ensimmäisellä puoliskolla. Valmistuessaan hankkeet tulevat edistämään Italian vihreää siirtymää. Maan kunnianhimoinen tavoite on, että vuoteen 2030 mennessä tuotannossa olisi yli 80 GW uutta uusiutuvaa energiaa.
Uutiset
Lämpö- ja kylmätekniikan apulaisprofessori Antti Uusitalo kannustaa teollisuuden hukkalämmön hyödyntämiseen
Sähkömessut 4.-6.2.2026 Paviljongissa, JyväskylässäSähköautoilun talvivinkit: näin vältät ongelmat pakkasessa
Sähkömessujen 2026 ohjelma pureutuu alan murrokseenPuhelinlangat hiljenevät Suomessa lopullisesti – Elisa luopuu lankaliittymistä