Mäntsälän biokaasulaitoksen laajennus käynnistyy
Mäntsälän biokaasulaitoksen laajennus käynnistyy
27.11.2024
Mäntsälän Biovoiman pääomistaja Auris Energia on tehnyt investointipäätöksen biokaasulaitoksensa laajentamisesta. Laajennuksen myötä laitoksen biokaasun tuotantokapasiteetti kaksinkertaistuu nykyisestä 17 GWh:sta 34 GWh:iin vuodessa. Hanke, jonka arvo on noin 8 miljoonaa euroa, on saanut ympäristöministeriön ravinnekierrätysohjelmasta 3,6 miljoonan euron tuen.
Uusi tuotantolinja käsittelee lietemäisiä raaka-aineita, ja se rakennetaan erilliseksi nykyisestä biojätelinjasta. Tämä mahdollistaa kahden eri lannoitetuotteen valmistuksen. Biojätelinjalla syntyy luomulannoitetta ja lietelinjalla tavallista lannoitetta.
Pääurakoitsijaksi valittu suomalainen Watrec Oy tuo hankkeeseen vankkaa biokaasualan asiantuntemusta. Rakennustyöt alkavat alkuvuodesta 2025, ja uusi laitos otetaan käyttöön syksyllä 2025.
Laajennus lisää biokaasulaitoksen joustavuutta ja kapasiteettia biojätteen käsittelyssä sekä luo uusia kiertotalouspohjaisia liiketoimintamahdollisuuksia. Tulevia suunnitelmia ovat muun muassa hiilidioksidin talteenotto biokaasun jalostuksesta sekä biokaasun vastaanottopiste muilta laitoksilta.
Hanke tukee kestävää energiantuotantoa, ravinteiden kierrätystä ja vähähiiliseen kiertotalouteen siirtymistä. Samalla se vahvistaa Suomen huoltovarmuutta ja edistää maatalousmaan biodiversiteettiä.
Uutiset
Juha Antila Vaasan yliopiston digijohtajaksi
Telia, Nokia ja Puolustusvoimat yhteistyössä
Kempower tuo markkinoille entistä tehokkaamman latausratkaisun
Ensimmäinen langaton sääasema asennettu sähköverkkoon Espoossa
Jätevedestä lämpöä kaukolämpöverkkoon 2 000 omakotitalon kulutuksen verran