Prepaid-maksukorttien toimittaja kilpailutetaan
22.2.2023
Valtiokonttori ja Kela kilpailuttivat yhdessä prepaid-maksukorttien toimittajan. Turvallista ja helppokäyttöistä prepaid-maksukorttiratkaisua tarvitaan tilanteissa, joissa maksaminen asiakkaan pankkitilille ei ole mahdollista. Viiden vuoden mittainen sopimus prepaid-maksukorttiratkaisusta allekirjoitettiin 15.2.2023 suomalaisen maksupalveluita tarjoavan Enfucen kanssa. Uusi palvelu korvaa aikaisemmin käytössä olleen vastaavan palvelun.
Tietyt valtion organisaatiot ja Kela maksavat vuosittain maksuja ja korvauksia sadoilletuhansille suomalaisille ja Suomessa asuville henkilöille. Aina maksaminen pankkitilille ei ole mahdollista. Näissä tilanteissa maksujen ja korvausten maksamiseen käytetään prepaid-maksukortteja.
Uutiset
Rovaniemen vakavan sähkötapaturman takana vaarallinen mittaustapa
Eaton toimittaa litiumakuilla varustetut UPS-järjestelmät Onnisen uuteen logistiikkakeskukseen
Viranomaisten ja asiantuntijoiden harvinainen yhteistiedote: Omista akkuviritelmistä jo useampi tulipalo – ”Vakuutuskorvaus voi jäädä saamatta”
Jenni Ahtiaisen kuulolaitekorut esillä Lontoossa
Kurikkaan 47 miljoonan euron nesteytetyn biometaanin