Puolustusministeriö avasi uuden sähköisen asiointipalvelun
27.11.2024
Puolustusministeriö on avannut uuden sähköisen asiointijärjestelmän, Kiinteistövalvonnan asiointipalvelun. Sen avulla EU- ja ETA-alueen ulkopuoliset yksityishenkilöt ja yritykset voivat hakea lupia kiinteistöhankintaan Suomessa.
Asiointipalvelussa asiakas voi vastata puolustusministeriön lisäkysymyksiin ja täydennyspyyntöihin lupaprosessin aikana. Samalla asiakas voi seurata lupakäsittelyn etenemistä sekä vastaanottaa lupapäätöksen ja hoitaa lupamaksun järjestelmän kautta.
EU- ja ETA-alueiden ulkopuolelta tulevat ostajat tarvitsevat luvan kiinteistönhankintaan Suomessa silloin, kun kiinteistön hankkii joku seuraavista tahoista:
- Yksityishenkilö, jolla ei ole EU:n jäsenvaltion tai Euroopan talousalueeseen (ETA) kuuluvan valtion kansalaisuutta. Kaksoiskansalaisen ei tarvitse hankkia lupaa, jos toinen hänen kansalaisuuksistaan on EU- tai ETA-valtion kansalaisuus.
- Yritys tai muu yhteisö, jonka kotipaikka on EU- ja ETA-alueen ulkopuolella.
- Yritys tai muu yhteisö, jonka kotipaikka on EU- tai ETA-alueella, mutta jossa EU- tai ETA-alueen ulkopuolisella taholla on vähintään 10 % omistus tai vastaava tosiasiallinen vaikutusvalta yhteisössä.
Linkki sähköiseen asiointijärjestelmään https://kiinteistovalvonta.defmin.fi/
Uutiset
Rovaniemen vakavan sähkötapaturman takana vaarallinen mittaustapa
Eaton toimittaa litiumakuilla varustetut UPS-järjestelmät Onnisen uuteen logistiikkakeskukseen
Viranomaisten ja asiantuntijoiden harvinainen yhteistiedote: Omista akkuviritelmistä jo useampi tulipalo – ”Vakuutuskorvaus voi jäädä saamatta”
Jenni Ahtiaisen kuulolaitekorut esillä Lontoossa
Kurikkaan 47 miljoonan euron nesteytetyn biometaanin