Taisto valmentaa satoja organisaatioita tekoälyn aikakauden uhkiin
21.10.2025
Tänä vuonna Suomen suurimmassa kyber- ja digitaalisen turvallisuuden harjoituksessa painopisteenä ovat erityisesti ajankohtaiset tekoälyyn ja deepfake-teknologiaan liittyvät riskit, tietoturvaloukkaustilanteet sekä kohdennetut huijauskampanjat. Harjoituksessa organisaatiot oppivat toimimaan häiriötilanteissa, tunnistamaan kehityskohteita ja vahvistavat toimintavarmuuttaan.
- Tämän vuoden Digiturvabarometrissä selvisi, että 49 % suomalaisista on huolissaan suomalaisen yhteiskunnan varautumisesta kyberhyökkäysten ja digihuijausten varalle. Taiston kaltainen laaja harjoitus parantaa organisaatioiden kyber- ja digiturvan lisäksi koko yhteiskunnan kriisinkestävyyttä, kertoo harjoituksen johtaja Hanna Heikkinen Digi- ja väestötietovirastosta.
Taisto järjestetään marraskuussa jo kahdeksatta kertaa. Digi- ja väestötietoviraston järjestämään valtakunnalliseen harjoitukseen osallistuu satoja organisaatioita eri toimialoilta.
Taisto ei ole kilpailu, vaan organisaatioilla on harjoituksessa mahdollisuus testata toimintamallejaan turvallisesti. Harjoittelu lisää henkilöstön osaamista, luottamusta ja varmuutta toimia kriittisissä tilanteissa.
Tämän vuoden teemoja ovat muun muassa:
- tietosuoja- ja tietoturvaloukkaukset
- toiminta häiriötilanteissa
- vaikuttamisyritykset ja kohdistetut huijauskampanjat
- pilvipalveluihin, tekoälyyn ja deepfake-teknologiaan liittyvät haasteet.
Taisto-harjoitus järjestetään marraskuun jokaisena torstaina. Mukaan on ilmoittautunut jo yli 380 organisaatiota, ja yhteensä yli 4 000 henkilöä osallistuu harjoitukseen. Harjoitus on avoin ja maksuton kaikille toimijoille.
Lue lisää Taisto-harjoituksesta verkkosivultamme osoitteessa dvv.fi/taisto.
Uutiset
Super-sukopistorasiana myyty pistorasia ei läpäissyt edes tavallisen pistorasian testejä – ”Poistamme myynnistä heti”
Elisan Puhelinmuseossa avoimet ovet sunnuntaina 22.3.2026Hyvinvointia sähköllä -visioseminaari 16.4.2026
EnergyWeek tuo jälleen energiamurroksen kärkinimet Vaasaan – yli 9 000 vierailijan tapahtumaviikko edessä