Terveysteknologian vienti uuteen ennätykseen
27.3.2023
Terveysteknologian tuotevienti oli 2,65 miljardia euroa vuonna 2022. Kasvua edellisvuodesta oli 6 %. Vienti luo työpaikkoja ja mahdollistaa kehitystyö- ja teolliset investoinnit.
Terveysteknologia ry:n toimitusjohtaja Saara Hassinen kertoo tyytyväisenä, että vuonna 2022 päästiin normaaliin kasvuun.
- Koronavuodet verottivat terveysteknologian tuotevientiä, vaikka vienti on joka vuosi ollut edellistä vuotta suurempaa. Pahimpana vuonna 2020 koronatestien vienti
Hassisen mukaan korona ei ollut ainut syy, mikä vaikeutti yrityksiä.
- Ilman koronaa sekä komponentti- ja osaajapulaa juhlisimme nyt 3 miljardin euron rajapyykin ohittamista. Sen verran kasvua edellisinä vuosina menetettiin.
Komponenttipulan osalta tilanne onneksi on helpottunut. Osaajapula sen sijaan on kroonistunut. Kansainvälisten rekrytointien tarve on kova, kuten muuallakin teknologiateollisuudessa.
Uutiset
Energiansäästöviikolla kehotetaan oman energian hallintaan
Varsinais-Suomen sähköverkon kapasiteettihaasteet on ratkaistava
Helvar ostaa pitkäaikaisen puolalaisen kumppaninsa valaistuksenohjausliiketoiminnan
Kempower avaa uuden tutkimusyksikön LUT-yliopiston kampukselle
Sähköalan tulevaisuuden ratkaisut luodaan yhdessä