EMSAn ilma-alus tukee merellistä tilannekuvaa kesällä

EMSAn ilma-alus tukee merellistä tilannekuvaa kesällä

8.6.2026

Rajavartiolaitos on saanut Euroopan meriturvallisuusviraston EMSAn miehittämättömän ilma-alusjärjestelmän operatiiviseen käyttöön kesän ajaksi. EMSA tukee Rajavartiolaitosta merellisissä rannikkovartiostotoiminnoissa. Raja hyödyntää palvelua merellisen toimintansa tukena jo seitsemättä kertaa. Palvelu on maksuton tuki Euroopan raja- ja meriturvallisuuden tukemiseksi.

Miehittämättömän ilma-aluksen järjestelmän valvonta- ja suorituskykyä hyödynnetään joko Rajavartiolaitoksella suoraan tai tukena muille viranomaisille.

Toiminnan painopisteenä ovat mainitut rannikkovartiostotoiminnot Pohjoisella Itämerellä pääosin saariston ulkopuolella. Merivartiostot suunnittelevat lennot osaksi omaa operatiivista toimintaansa. Länsi-Suomen merivartioston johtokeskus johtaa Suomen ilmatilassa toteutettavat lennot. Lentoja toteutetaan kesäkuusta aina syksyyn saakka.

RPAS-lennätystoiminnan sopimustoimittaja on Airbus Helicopters ja lennätystoimintaa toteutetaan Flexrotor-ilma-aluksella. Kauko-ohjattava ilma-alus on kiinteäsiipinen ja pystyy operoimaan useita tunteja ilmassa laajalla toiminta-alueella. Ilma-alus on ns. VTOL-laite (Vertical Take-Off and Landing) eli se kykenee nousemaan ilmaan ja laskeutumaan pystysuoraan roottorin avulla.

Operaation tavoitteena on nostaa Rajavartiolaitoksen suorituskykyä raja- ja meriturvallisuustehtävissä sekä muissa rannikkovartiostotoiminnoissa hyödyntämällä EMSA:n resursseja Suomen merialueella, rannikolla ja saaristossa. Operaation avulla muodostuu parempi tilanneymmärrys avomerialueilta. Valvontatehtävien lisäksi pyritään paljastamaan esimerkiksi mahdollisia luvattomia alusöljypäästöjä sekä rajat ylittävää rikollisuutta ja tarvittaessa tukemaan meripelastustehtäviä.

Tämän vuoden operaatioon osallistuvat Suomen lisäksi Viro ja Latvia. RPAS-järjestelmän tukikohta sijaitsee Virossa, Saarenmaalla, mistä lentoonlähtö ja laskeutuminen tapahtuvat. Suomeen on perustettu tukiasema, joka mahdollistaa operoinnin myös Saaristomeren alueella.

Flexrotor:

  • Siipiväli 3 m
  • Pituus 2 m
  • Maksimi lentoonlähtöpaino n. 28 kg
  • Lentoaika yli 10 tuntia
  • Lentokorkeus n. 1–3 km

Rajavartiolaitos on saanut Euroopan meriturvallisuusviraston EMSAn miehittämättömän ilma-alusjärjestelmän operatiiviseen käyttöön kesän ajaksi.