Harri Pursiainen ei ole käytettävissä liikenne- ja viestintäministeriön kansliapäälliköksi
18.2.2021
Liikenne- ja viestintäministeriön kansliapäällikkö Harri Pursiainen ei hae jatkoa virkakaudelleen. Pursiainen jätti hakemuksensa kansliapäälliköksi viran tultua hakuun 18.1. Hän veti hakemuksensa pois 16.2.
- Olen palvellut valtiota lähes 42 vuotta. Tulin lopulta siihen tulokseen, että nyt on hyvä hetki lopettaa virkatyöt, Pursiainen sanoo.
Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka kiittää Pursiaista työtoveruudesta ja urasta isänmaan palveluksessa.
- Harri Pursiainen on 1990-luvulta alkaen johdattanut Suomea maailman kärkeen ja miljardiluokan menestykseen viestintäverkoissa. Kansliapäällikkönä hän on legenda, jota kaikki arvostavat, ministeri ensimmäisenä, toteaa ministeri Harakka.
- Pursiaisen vetäytyminen on meille menetys. Toivon, että hän voi edelleen antaa osaamistaan ja kokemustaan toimialan käyttöön.
Harri Pursiainen on työskennellyt liikenne- ja viestintäministeriön kansliapäällikkönä kesäkuusta 2006.
Uutiset
Helen teki historiallisen 56 % päästövähennyksen vuonna 2025
Pirkanmaan robot suuntaavat keväällä 2026 ennätysmäärälle uusia alueitaMerus Power toimittaa sähkövaraston Savon Voimalle Kuopioon
Suomi teki uuden ennätyksen eurooppalaisten patenttihakemusten määrässä
Process Genius solmi merkittävän sopimuksen Danonen kanssa