MobilePaylla yli miljoona siirtoa kuukaudessa
30.1.2019
MobilePaylla tehdään yli miljoona siirtoa kuukauderssa. Viime vuonna sovelluksella siirrettiin yli 260 miljoonaa euroa. Seon 140 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Mobiilimaksusovellus kasvoi siirtomäärissä, siirretyissä euroissa, käyttäjissä ja käyttöpaikoissa mitattuna. Vuoden 2018 aikana MobilePay kasvoi suurimmaksi maksusovellukseksi Suomessa.
MobilePayn käyttäjämäärä on kasvanut yli 800 000 henkilöön. Marraskuusta lähtien MobilePaylla on voinut maksaa S-ketjun kaupoissa. Myös Kesko ottaa ratkaisun käyttöön. Uudet käyttöpaikat kiihdyttävät käyttäjämäärän kasvua. MobilePayn käyttäjämäärän arvioidaan ylittävän miljoonan rajan ensi kesään mennessä.
Suomesta on tulossa todellinen mobiilimaksamisen maa. Näemme kasvua kaikilla alueilla henkilöiden välisistä siirroista verkkomaksuihin ja maksuihin kivijalkakaupoissa. Menestyksemme avain on monikanavainen maksuratkaisu, jonka käyttäjäkokemus on yhtä hyvä kaikissa maksutilanteissa, sanoo MobilePay Suomen toimitusjohtaja Anniina Heinonen.

Uutiset
Elisa, Nokia ja Säätiö PS aloittavat yhteistyön vahvistaakseen alakoululaisten tekoälytaitoja
Valmet parantaa lämmön talteenottoa ja energiatehokkuuttaSolita ostaa tanskalaisen tekoäly- ja datayhtiö Heyran
Tekoäly on tehnyt huijauksista entistä
WordPress-sivustojen murrot jatkuvat Suomessa
OnZero solmi Helenin kanssa sopimuksen