Rauli Paananen valtion kyberturvallisuusjohtajaksi
14.12.2022
Valtioneuvosto nimitti medianomi (YAMK) Rauli Paanasen valtion kyberturvallisuusjohtajan virkaan. Paanasen toimikausi alkaa 1.1.2023 ja päättyy 31.12.2027.
Paananen on työskennellyt liikenne- ja viestintäministeriössä määräaikaisena valtion kyberturvallisuusjohtajana 1.4.2020 alkaen. Paananen on työskennellyt myös Liikenne- ja viestintäviraston sekä aiemmin Viestintäviraston Kyberturvallisuuskeskuksessa johtotehtävissä ja sitä ennen tietoturvapäällikkönä sisäministeriössä.
Valtion kyberturvallisuusjohtaja koordinoi ja sovittaa yhteen kansallista kyberturvallisuuden kehittämistä, suunnittelua ja varautumista, sekä toimii valtionjohdon neuvonantajana kyberturvallisuuteen liittyvissä asioissa.
Kyberturvallisuusjohtaja toimii suoraan kansliapäällikön alaisuudessa ja toimii tiiviissä yhteistyössä valtioneuvoston toimijoiden kanssa.
Kyberturvallisuusjohtajan tehtävä perustuu valtioneuvoston vuonna 2019 hyväksymään Suomen kyberturvallisuusstrategiaan.
Uutiset
Kotitaloudet siirsivät sähkönkulutustaan yölle
Kempower ja Allego avaavat sähköautojen pilottilatausaseman Alankomaihin
Digi ensisijaiseksi asiointitavaksi seuraavalla hallituskaudella
Terveysteknologian vienti uuteen ennätykseen
Laihialla on postinumeroalue, jolla erityisen paljon aurinkopaneeleja
Wärtsilän moottori toimii ensimmäisenä maailmassa vetyseoksella
Suomen Yhteisverkko Oy:n toimitusjohtaja vaihtuu
Loisteen toimitusjohtajaksi on nimitetty Lasse Aarnio