Sähkötekniikan myynti piristyi keväällä
8.8.2024
Vuoden ensimmäisen puoliskon sähköteknisen tukkumyynnin arvo oli 584 miljoonaa euroa, mikä on 11,4 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2023 vastaavalla jaksolla, kertoo Sähköteknisen Kaupan Liiton (STK ry) tuore tilasto.
- Tämä on käänne parempaan, sillä kuluvan vuoden toisen kvartaalin luvut olivat enää 3,6 prosenttia miinuksella. On muistettava myös, että vertailukohta eli vuoden 2023 koko alkupuolisko oli vielä alan ennätyksellisen myynnin aikaa, sanoo STK:n toimitusjohtaja Sallamaari Muhonen.
Muhosen mukaan sähköalalla markkinalasku on jatkunut, mutta lasku on viime kvartaalilla loiventunut.
- Tulevina kuukausina tilanne jatkunee haastavana, kunnes maailmantalous lähtee jälleen nousuun. Sähköala on edelleen isossa roolissa kestävän kehityksen mahdollistajana, sanoo STK:n hallituksen puheenjohtaja Mika Höijer, joka on myös Sonepar Suomen toimitusjohtaja.
Sallamaari Muhosen mukaan maan hallitus on nyt paljon vartijana.
- Odotamme päättäjiltä edistystä vihreän siirtymän infrahankkeiden luvituksen sujuvoittamisessa ja aktiivisia toimia asuntorakentamisen uudelleen käynnistämiseksi.

Uutiset
Sähköala valitsee jälleen Vuoden sähköauton®Vuoden sähköauto julkistetaan 14.11.2026 Sähköisen liikenteen päivä -tapahtumassa
Sähkö ei ollut ennen halvempaa – sähkösopimusten hinnat lähes samalla tasolla kuin 20 vuotta sitten
Oikein valitut teknologiaratkaisut kantaverkon ulkopuolisille datakeskuksille voivat tuoda 200 miljardin euron säästöt maailmanlaajuisesti