Signify ja Edzcom tuovat langattoman yhteyden Tampereen katuvalaisimiin
14.6.2022
Tampereen kaupunki ottaa käyttöön Signifyn BrightSites-ratkaisun, joka tarjoaa todella nopean langattoman yhteyden laadukkaiden LED-katuvalaisimien kautta. BrightSites hyödyntää olemassa olevaa valaistusinfrastruktuuria ja luo koko kaupungin kattavan verkon – murto-osalla tavanomaisista kustannuksista. Kyseessä on markkinoiden ensimmäinen kokonaisratkaisu, joka ratkaisee kaupunkien liitettävyyden tihentämisen haasteet.

Perinteisiin ratkaisuihin verrattuna uusi ratkaisu on merkittävästi perinteisiä keinoja nopeampi toteuttaa ja myös edullisempi. Tämän ansiosta Tampere voi kiihdyttää tämänhetkisten ja tulevien laajakaistakäyttöisten IoT-ratkaisujen, kuten 5G:n, WiFin ja älykkäiden kaupunkien palveluiden, käyttöönottoa.
BrightSitesin ansiosta valaistusinfrastruktuuri muuttuu reaaliaikaisten sensorien, kameroiden ja muiden digiteknologioiden alustaksi. Tulevaisuudessa se voi sisältää lisäksi teknologiaa, joka tarjoaa tilannetietoista dataa robottiautoille ja tietovirtaa droneille, jotka molemmat tarvitsevat koko kaupungin kattavan nopean dataverkon.
Uutiset
Älykkäät tykkylumianturit estivät sääperäiset sähkökatkot
Sähkökattila täydentää kaukolämmön tuotantoa ja hyödyntää sähkön edullisia tuntejaLUT-yliopisto ja Petteri Laaksonen kaksoisvoittoon
SIL mukana Vaasa Energy WeekissäSuper-sukopistorasiana myyty pistorasia ei läpäissyt edes tavallisen pistorasian testejä – ”Poistamme myynnistä heti”
Hyvinvointia sähköllä -visioseminaari 16.4.2026