Suomalais-saksalais-norjalainen yrityskonsortio voitti Norjan ydinjätteen loppusijoitusta koskevan tarjouskilpailun
22.11.2022
Norjan ydinjätehuoltoyhtiö NND (Norsk Nuklear Dekommisjonering) on valinnut A-Insinöörit Oy:n, saksalaisen BGE TEC:n, Geologian tutkimuskeskuksen (GTK), Mitta Oy:n, Posiva Solutions Oy:n (PSOY) ja VTT:n sekä alihankkijana toimivan norjalaisen Ramboll-yhtiön muodostaman GeoReN-konsortion kehittämään ydin- ja muun radioaktiivisen jätteen loppusijoitukseen tähtääviä ratkaisuja Norjassa. Nelivuotinen puitesopimus on arvoltaan noin 40 miljoonaa euroa (enintään 550 miljoonaa Norjan kruunua).
GeoReN-konsortion organisaatioilla on pitkä kokemus ja vahva osaaminen ydinjätehuollon ratkaisujen ja geologisen loppusijoituksen kehittämisessä niin Suomessa kuin kansainvälisesti. Konsortion kokemus kattaa niin matala- ja keskiaktiivisen kuin korkea-aktiivisen radioaktiivisen jätteen loppusijoittamisen erilaisissa geologisissa ympäristöissä. Konsortion osaaminen mahdollistaa luotettavan, pitkäaikaisturvallisen ja kustannustehokkaan loppusijoitusratkaisun kehittämisen Norjan tarpeisiin.
Norjan ydinjätteet ovat peräisin tutkimusreaktoreiden käytöstä 1950-luvulta vuoteen 2019 saakka, jolloin viimeinen tutkimusreaktori suljettiin. Tämän jälkeen maahan perustettiin NND vastaamaan ydinlaitosten käytöstäpoistosta ja ydinjätteiden loppusijoituksesta. Toistaiseksi käytettyä ydinpolttoainetta säilytetään tutkimusreaktoreiden yhteydessä Haldenissa ja Kjellerissä. Matala- ja keskiaktiivista ydinjätettä varastoidaan maanalaisissa tiloissa Himdalenissa.

Havainnekuva Norjaan suunnitellun radioaktiivisen jätteen loppusijoituslaitoksen maanpintarakennuksista. (kuva: GeoRe)
Uutiset
Fortum edistää luopumistaan hiilen käytöstä investoimalla 85 miljoonaa euroa Puolaan
Financial Times ja Statista nimesivät Virran Euroopan kasvuyritysten kärkeenKyberyökkäykset huolettavat edelleen yrittäjiä
Kolme uutta ehdokasta Suomen ja Kiinan energiayhteistyön pilottihankkeiksi