Tutkimus: Sähköauton käyttäjät kokevat auton lataamisen maksun hankalaksi
Tutkimus: Sähköauton käyttäjät kokevat auton lataamisen maksun hankalaksi
20.3.2023
Nykyisiin lataamisen maksutapoihin ovat tyytymättömiä sekä sähköautoja käyttävät että niiden hankintaa harkitsevat. Tiedot käyvät ilmi Haaga-Helia ammattikorkeakoulun ja Suomen Tuotetieto Oy:n tekemästä tutkimuksesta.
Tällä hetkellä lataushybridi- tai sähköauton lataus maksetaan erilaisilla applikaatioilla tai tägeillä. Pankki- tai luottokorttimaksu onnistuu vain hyvin harvassa paikassa.
Miltei joka toinen hybridi- tai sähköauton omistajista on tyytymätön nykyisiin maksutapoihin.
– Tämä on merkittävä määrä. Jos sähköautoilu halutaan tehdä houkuttelevammaksi, maksutavoista pitäisi ehdottomasti tehdä asiakasystävällisempiä, toteaa Haaga-Helian tutkimuspäällikkö Petteri Ohtonen.
Tutkimukseen vastasi 500 pääkaupunkiseudulla asuvaa kuluttajaa. Kysely toteutettiin 1.–10.2.2023.
Maksutapojen kirjavuus vähentää kiinnostusta sähköautoiluun
Sähköautojen määrä on tasaisessa kasvussa, eikä kiinnostus niitä kohtaan näytä laantuvan. Myös latauspaikkojen määrä kasvaa koko ajan.
Noin puolet sähköauton harkintaa suunnittelevista on kuitenkin sitä mieltä, että nykyinen maksusysteemi vähentää kiinnostusta lataushybridi- ja sähköautoja kohtaan.
Vaikka perinteisemmät maksutavat eivät useinkaan tule kyseeseen, erilaisia maksuapplikaatioita on tarjolla runsaasti. Tutkimuksen mukaan joka toinen sähköautoilija käyttää peräti neljää tai useampaa sovellusta latausten maksamiseen.
– Tässä olisi hyvä kehittämisen paikka esimerkiksi kaupoille. Tutkimuksemme mukaan suurimmalle osalla sähköautojen käyttäjistä kaupat ja marketit olisivat mahdollinen autojen latauspaikka. Suunnittelemme vielä sähköauton latauksiin liittyvää jatkotutkimusta, Ohtonen sanoo.
Uutiset
Elisa, Nokia ja Säätiö PS aloittavat yhteistyön vahvistaakseen alakoululaisten tekoälytaitoja
Valmet parantaa lämmön talteenottoa ja energiatehokkuuttaSolita ostaa tanskalaisen tekoäly- ja datayhtiö Heyran
Tekoäly on tehnyt huijauksista entistä
WordPress-sivustojen murrot jatkuvat Suomessa
OnZero solmi Helenin kanssa sopimuksen