Uusien henkilöautojen kauppa kasvussa kuluvana vuonna
2.11.2026
Tammi-lokakuussa henkilöautoja on ensirekisteröity yhteensä 62 614 kappaletta, eli 4,1 prosenttia edellisvuoden vastaavaa aikaa enemmän. Lokakuussa henkilöautoja ensirekisteröitiin 5 685 kappaletta, mikä on 8,6 prosenttia vähemmän kuin vuoden 2025 lokakuussa.
Kuluvana vuonna tammi-lokakuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 51,3 prosenttia oli täyssähköisiä ja 11,8 prosenttia ladattavia hybridejä.
Pakettiautoja on ensirekisteröity tammi-lokakuussa yhteensä 7 750 kappaletta, mikä on 11,4 prosenttia vähemmän kuin vuoden 2025 vastaavana aikana. Lokakuussa ensirekisteröintiin 719 pakettiautoa eli 5,8 prosenttia vähemmän kuin edellisen vuoden lokakuussa.
Tammi-lokakuussa ensirekisteröitiin 2 469 kuorma-autoa eli 0,2 prosenttia vähemmän kuin edellisen vuoden vastaavana ajankohtana. Linja-autoja ensirekisteröitiin tammi-lokakuussa 376 kappaletta, eli 4,2 prosenttia enemmän kuin edellisen vuoden vastaavana aikana.
Käytettyjen autojen kauppa on kuluvana vuonna ollut hieman viime vuotta hitaampaa. Tammi-lokakuussa käytettyjen henkilöautojen kauppamäärä oli 2,1 prosenttia pienempi edellisvuoteen verrattuna. Käytettyjen henkilöautojen kauppamäärä väheni autoliikkeissä 2,3 prosenttia ja yksityisten kuluttajien välisessä kaupassa 1,9 prosenttia.
Yksityishenkilöiden keskuudessa sähkön suosio käyttövoimana on kasvanut nopeasti. Vielä vuonna 2020 täyssähköautojen osuus yksityishenkilöiden rekisteröimistä henkilöautoista oli 5 prosenttia. Vuonna 2022 osuus oli kasvanut 19 prosenttiin ja vuonna 2024 jo 27,3 prosenttiin. Kuluvan vuoden lokakuun loppuun mennessä yksityishenkilöiden ensirekisteröimistä henkilöautoista jo 49,7 prosenttia oli täyssähköisiä.
- Kiinnostus sähköautoja kohtaan on kasvanut tänä vuonna nopeasti etenkin polttonesteiden korkeiden hintojen vuoksi. Se ei ole kuitenkaan ainoa tekijä - laajentunut sähköautovalikoima ja sähköautojen tarjonta myös edullisemmissa hintaluokissa on lisännyt kuluttajien kiinnostusta, sanoo Autoalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tero Lausala.
Yritysten ensirekisteröimissä henkilöautoissa sähköistyminen on askeleen yksityisiä pidemmällä. Täyssähköisten autojen osuus yritysten tekemissä ensirekisteröinneissä oli tammi-lokakuussa 53,1 prosenttia. Työsuhdeautoissa sähköistyminen on ollut vieläkin nopeampaa. Tammi-lokakuussa ensirekisteröidyistä työsuhdeautoista 68,0 prosenttia oli täyssähköisiä.
Uutiset
Sähkö ei ollut ennen halvempaa – sähkösopimusten hinnat lähes samalla tasolla kuin 20 vuotta sitten
Oikein valitut teknologiaratkaisut kantaverkon ulkopuolisille datakeskuksille voivat tuoda 200 miljardin euron säästöt maailmanlaajuisesti
Enersense ja Viron kantaverkkoyhtiö Elering sopivat uuden 110 kV:n voimajohtopylvään suunnittelusta Virossa
Suomen yrityksissä koetaan Ruotsia vahvempaa valmiutta digitaalisiin häiriöihin, tekoälyuhkiin varautumisessa isoja puutteita