Vesa Linja-aho SESKOn viestintäpäälliköksi
24.8.2020
Vesa Linja-aho aloittaa SESKOn viestintä- ja ryhmäpäällikkönä syyskuun alussa.
Linja-ahon vastuualueisiin kuuluvat ulkoinen ja sisäinen viestintä standardeista ja standardoinnista sekä vastuu useista teknisistä alueista pääalueenaan pienjännitelaitteistojen ja sähköautojen latausjärjestelmien standardointi.
Linja-aho siirtyy SESKOon Metropolia-ammattikorkeakoulusta, jossa hän on työskennellyt lehtorina. Hän on opettanut muun muassa ajoneuvoelektroniikkaa ja kiinteistöjen sähköasennustekniikkaa. Ennen Metropoliaa Linja-aho on työskennellyt toimittajana MikroPC- ja Tietoviikko-lehdissä ja opetus- ja tutkimustehtävissä Teknillisessä korkeakoulussa (nykyisin Aalto-yliopiston Sähkötekniikan korkeakoulu). Koulutukseltaan Linja-aho on sähkötekniikan ja elektroniikan diplomi-insinööri.
Standardointityö on Linja-aholle tuttua SESKOn komiteoista SK 78 Sähkötyöturvallisuus ja SK 69 Sähköajoneuvojen latausjärjestelmät.
Vesa Linja-aho on Sähköinsinöörit - SILin hallituksen jäsen.
Uutiset
Helen teki historiallisen 56 % päästövähennyksen vuonna 2025
Pirkanmaan robot suuntaavat keväällä 2026 ennätysmäärälle uusia alueitaMerus Power toimittaa sähkövaraston Savon Voimalle Kuopioon
Suomi teki uuden ennätyksen eurooppalaisten patenttihakemusten määrässä
Process Genius solmi merkittävän sopimuksen Danonen kanssa