Mikko Lampinen johtamaan Fujitsun uutta Euroopan laajuista tekoäly-yksikköä

6.10.2026

Fujitsu perustaa uuden yksikön vauhdittamaan tekoälyn hyödyntämistä organisaatiossa. Yksikön johtoon, luotsaamaan yhtiön omaa AI-transformaatiota, on nimetty Fujitsu Finlandin Mikko Lampinen. Hän aloitti tehtävässään 1.10.2026.

Uuden Europe Office of AI-yksikön tavoitteena on vauhdittaa tekoälyn hyödyntämistä Fujitsulla ja varmistaa tekoälyn tuottama mitattava lisäarvo liiketoiminnalle ja kilpailukyvylle. Fujitsu tähtää johtavaksi tekoälyvetoiseksi teknologiayhtiöksi, jossa tekoäly on keskeinen osa sekä omaa toimintaa että asiakasratkaisuja.

Europe Office of AI vastaa Euroopassa Fujitsun tekoälystrategian toimeenpanosta, vastuullisen tekoälyn hallintamalleista, osaamisen kehittämisestä sekä data- ja teknologiakyvykkyyksien vahvistamisesta yhteistyössä Fujitsun globaalin organisaation kanssa.

Uuden yksikön johtoon nimitetty Mikko Lampinen on aiemmin toiminut Fujitsu Finlandin strategiajohtajana ja johtoryhmän jäsenenä. Hän on vastannut muun muassa Fujitsun Suomen ja Viron strategian toimeenpanosta sekä datan ja tekoälyn hyödyntämisestä liiketoiminnassa.

Osana uutta rooliaan Lampinen tekee tiivistä yhteistyötä Fujitsun globaalin organisaation, Euroopan johdon ja keskitettyjen toimintojen sekä eri maiden asiantuntijoiden kanssa.

Tekoälyn hyödyntäminen organisaatioissa on siirtymässä yksittäisistä kokeiluista laajamittaiseen käyttöön. Organisaatiot tarvitsevat entistä selkeämpiä tavoitteita, yhteisiä toimintamalleja ja osaamista, jotta tekoälyn mahdollisuudet voidaan muuttaa konkreettisiksi liiketoimintahyödyiksi. Europe Office of AI edistää tätä muutosta Fujitsussa koko Euroopan laajuisesti.