Oikein valitut teknologiaratkaisut kantaverkon ulkopuolisille datakeskuksille voivat tuoda 200 miljardin euron säästöt maailmanlaajuisesti

2.11.2026

Maailman datakeskuskapasiteetin ennakoidaan lähes kolminkertaistuvan vuoteen 2035 mennessä. Wärtsilän uusi selvitys osoittaa, miten älykkäät sähköntuotantoratkaisut voivat muuttaa korkean datakeskuskapasiteetin kysynnän kiihdyttämään uusiutuvan energiantuotannon kasvua. Samalla voidaan vähentää merkittävästi kustannuksia, maankäyttöä ja vedenkulutusta.

Selvitys Unlock power. Unleash growth: How data centres can create tomorrow’s power system flexibility toteaa, että jos yhteisteholtaan 55 gigawatin datakeskusten tarvitsema sähkö tuotetaan joustavilla verkon ulkopuolisilla moottoreilla yhdistetyn kierron kaasuturbiinilaitosten sijaan, voidaan säästää 196 miljardia euroa 20 vuoden ajanjaksolla. 

Mallinnetussa skenaariossa verkon ulkopuolinen datakeskuskapasiteetti nousee 55 gigawattiin maailmanlaajuisesti vuoteen 2035 mennessä. Yhdistetyn kierron kaasuturbiinilaitoksiin verrattuna moottoreihin perustuvien ratkaisujen vedenkulutus on mallinnetussa skenaariossa jopa 99,97 prosenttia pienempi. Samalla säästyy 2 200 jalkapallokentän verran maa-alaa, koska tämä datakeskuskysyntä vaatii vähemmän sähköntuotantolaitteita ja akkuvarastoja. Wärtsilän laatima skenaario perustuu kolmansien osapuolten ennusteisiin, esimerkiksi BloombergNEF:n datakeskusnäkymiin, sekä arvioihin tiedossa olevista projekteista.

Paikan päällä tuotettava sähkö on datakeskusten kehittäjille yhä kiinnostavampi vaihtoehto, koska sillä vältetään toisinaan pitkätkin kantaverkkoliitäntöjen odotusajat. Kun datakeskukset liitetään kantaverkkoon tulevaisuudessa, joustavat moottorivoimalaitokset tarjoavat datakeskuksille luotettavaa varavoimaa ja auttavat samalla tasapainottamaan tuuli- ja sähkövoiman vaihtelua koko sähköverkossa. 

Lisäämällä joustavaa säätövoimakapasiteettia esimerkiksi moottoreilla ja energiavarastoilla uusiutuvan energiantuotannon rinnalle voi keskeisesti auttaa alentamaan kustannuksia, minimoimaan päästöjä ja tehostamaan maankäyttöä siirtymässä kohti sataprosenttisesti uusiutuvaa energiatulevaisuutta.

Jos datakeskusbuumi hyödynnettäisiin kiihdyttämään teknologiainvestointeja tulevaisuuden energiajärjestelmiin, voitaisiin 20 vuoden aikana välttää 200 miljardin euron lisäinvestoinnit säätövoimakapasiteettiin. Tämä edellyttää, että vaadittavat kantaverkko- ja markkinajärjestelyt toteutuvat. 

- Datakeskusten sähkönkulutus nousee usein otsikoihin, mutta paljon vähemmän kiinnitetään huomiota datakeskusten energiainfrastruktuurin etuihin. Oikein valittu teknologiaratkaisu voi vauhdittaa datakeskusten käyttöönottoa, alentaa kustannuksia ja vähentää maankäyttöön ja vesivarantoihin kohdistuvia paineita. Kun datakeskus on saatu liitettyä kantaverkkoon, teknologia voi auttaa tasapainottamaan sähköjärjestelmää ja tukea tuuli- ja aurinkovoiman lisäämistä, sanoo Wärtsilä Energian johtaja ja konsernin johtokunnan jäsen Anders Lindberg.

Lindbergin mukaan nyt tehtävät teknologiavalinnat vaikuttavat paljon muuhunkin kuin digitaalitalouteen. 

- Valtioiden, sääntelyviranomaisten ja sähköverkonhaltijoiden tulisi ottaa huomioon moottorivoimaloiden joustavuus, jotta yksi energiasektorin suurimmista haasteista voidaan kääntää energiasiirtymän ajuriksi.

Datakeskusten hukkalämpö voidaan myös ottaa talteen ja hyödyntää kaukolämpöverkossa asuntojen ja liiketilojen lämmittämiseen. Tutkimus pohjautuu Kansainvälisen energiajärjestön IEA:n arvioon, jonka mukaan tämä hukkalämpö voisi kattaa noin 10 prosenttia rakennusten lämmitystarpeesta Euroopassa ja luoda nettona noin 180 miljardin euroa taloudellista lisäarvoa 20 vuoden aikana. 

Tarkempia tietoja on raportissa

Anders Lindberg on Wärtsilä Energian johtaja ja konsernin johtokunnan jäsen.